BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 17142461
*
nr 1714 2461
Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 20 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 juli 2025
kl 20:57:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/7 17:41:48
1
100 kr
18/7 17:29:03
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
-
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48
*
Ljusstakar
nr 1714 2461
Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 20 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 juli 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/7 17:41:48 | 1 | 100 kr |
| 18/7 17:29:03 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30 -
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48



